Hava Ambulans Hizmetleri

Tam donanımlı jet motorlu ambulans uçak ile yurtiçi ve yurtdışı hizmet verilmektedir. Transfer sırasında 1 doktor ve 1 acil tıp teknisyeni veya paramedik görev yapmaktadır. Uygun koşullarda 1 refakatçi ambulans uçağa alınabilmektedir.

Uçak ambulans ve helikopter ambulansta :

  • Uçak ve helikopter tipine uyumlu ana sedye
  • Sabit aspiratör ünite
  • 230 volt elektrik sistemi, invertör
  • Corplus marka monitör,defibrilatör (EKG,pulse oksimetre, capnograf, ısı ölçer,erişkin ve pediatrik tansiyon manjon aparatları)
  • Erişkin ve pediatrik hasta nakline uygun mekanik ventilatör (Weinmann Meduat; PEEP, IPPV, SIMV, CPAP modları)
  • İnfizyon ve enjektör pompaları
  • Portatif aspiratör
  • Entübasyon setleri
  • Acil hasta naklinde gerekebilecek tüm tıbbi donanımlar malzeme ve ilaçlar bulunmaktadır.
  • Ref: Sağlık Bakanlığı Ambulansları Ve Acil Sağlık Araçları İle Ambulans Hizmetleri Yönetmeliği Ek-3 Hava Ve Deniz Ambulansı Olarak Kullanılacak Taşıtlarda Bulundurulacak Asgari Tıbbi Cihaz, Araç-Gereç Ve Malzemelerinin Nitelik Ve Miktarları bulunmaktadır.

Hava Ambulans Operasyonu

Hastanın medikal raporu değerlendirilir ve gerekirse hastayı takip eden doktor ile görüşülüp transfer için gerekli bilgiler alınır.

Yurtiçi ve yurtdışı uçuşlar için belli izinler gerekmektedir.(sivil havacılık kuralları gereği) .Yurt içi uçuşlarda bu süre ortalama 1 saattir.

Yurtdışı uçuşlarda hastanın ve yakınlarının pasaport bilgileri ile izin için müracaat edilmekte ,permi-izin işlemi başlatılmaktadır. Yurtdışı gidilecek ülkeye göre 1-4 saat arasında bu süre değişebilmektedir. Ayrıca riskli bölgelere yapılacak uçuşlarda “savaş bölgesi ek sigortası” yaptırıldığı için bu durum süre ve ücreti etkilemektedir.

Transfer sırasında hastanın medikal durumuna göre 1 refakatçi alınabilmektedir.

Hastanın alındığı yer ve bırakılacağı yerdeki kara ambulans gerekli olursa tarafımızdan organize edilmektedir.

Kullanılan hava ambulans uçağımızda kabin basıncı mevcut olup kardiyovasküler, beyin damar hastalıkları ,akciğer problemi olan hastalar güvenle transfer edilmektedir.

Tarifeli Uçakla Hasta Nakli

Bu hizmet Dolunay Ambulans A.Ş. tarafından verilmektedir.

Genel durumu iyi ama tarifeli uçakla oturarak veya genelde sağlık personeli olmadan gitmesi mümkün olmayan hastalar söz konusu olduğunda tarifeli uçak arka kısmında havayolu şirketinin izniyle sedye yerleştirilmekte ve doktor hemşire veya acil tıp teknisyeni refakatinde ulaşım sağlanmaktadır.

Bu transferlerde hastanın durumuna göre tüm bulgularının takibini yapan monitör, pulse oksimetre, acil çantası ve tüm acil ilaçlar bulunmaktadır. İhtiyaç olduğunda, yine Havayolu Firmasından talep edilen oksijen tüpleriyle hastaya oksijen desteği sağlanmaktadır.

Tarifeli uçaklarla nakilde genellikle sedye talebi için 12 – 24 saat zaman gerekli olmakta ve o hat için uçağın sedye taşıyabilir özellikte olması gerekmektedir.  Sedyeli uçuşlarda hasta kara ambulansı ile aprona girip uçağın arka kapısına gelmekte ve burada bekleyen kamyon asansörler yardımıyla sedyeli olarak uçağa alınmaktadır.

Bu tür donanımlar ülkemizde tüm havalimanlarında bulunmaktadır. Hasta gideceği yerdeki havalimanında da aynı şekilde kara ambulansına  alınmaktadır.

Aktarmalı uçuşlarda arada  bekleme süreci uzunsa hasta havalimanındaki kliniklerde  takip edilmekte ve sonra uçağa alınmaktadır.

Sedyesiz oturarak medikal escort eşliğinde transfer olan hastalarda ,tekerlekli sandalye ile uçağa alınmakta, biniş ve inişleri yine kamyon asansör aracılığı ile olmaktadır.

Hava Ambulans Görsellerimiz

.

Dolunay Ambulans7/24 kesintisiz özel ambulans hizmeti sunmaktadır.

SAĞLIK TURZİMİ

Dolunay Kara ve Hava Ambulans olarak Sağlık Turizmi ile en büyük hedefimiz deneyimlerimizi ve imkanlarımızı tüm ülkelerin vatandaşları ile buluşturmak. Bu hizmet sayesinde ülkemizin ekonomisine katkı sağlarken, tüm imkanlarımızla sağlık ihtiyaçlarını karşılamak en önemli görevimizdir.

TIBBİ DONANIMLAR

AMBULANSTA BULUNDURULACAK ASGARİ TIBBİ CİHAZ, ARAÇ-GEREÇ VE MALZEMELERİN NİTELİK VE MİKTARLARI HAVA VE DENİZ AMBULANSI OLARAK KULLANILACAK TAŞITLARDA BULUNDURULACAK ASGARİ TIBBİ CİHAZ, ARAÇ-GEREÇ VE MALZEMELERİN NİTELİK VE MİKTARLARI

Diğer Hizmetlerimiz

Kara Ambulans Hizmetleri

Acil yardım (kırmızı şerit) ve hasta nakil (mavi şerit) ambulansı olarak iki tiptir.

Acil yardım ambulansları; yoğun bakım transferleri ve ilk müdahaleye yönelik tıbbı cihazlar içermektedir.

Ambulans Kiralama Hizmetleri ve Acil Sağlık Hizmetleri

Sağlık personelli veya personelsiz olarak kiralık ambulans sağlamaktadır. Ambulanslar koşullara göre 4*4 veya 4*2 özelliklerindedir. – Alışveriş Merkezleri (AVM)…

Organ Nakli

Acil yarOrgan nakli, ameliyat süresinin hassasiyetinden dolayı zamanla yarıştır. Vericiden alınan organ en kısa zamanda soğuk ve steril ortamda alıcıya ulaşmak zorundadır.